Petrolul, motorina și combustibilii sunt utilizati la producerea, transportul, depozitarea si prepararea alimentelor.
Gândiți-vă la mașinile de recoltat care trebuie alimentate, la vehiculele care duc mâncarea de la fermă la depozit până la magazin, la mașinile suplimentare care sunt utilizate pentru a sorta, curăța, ambala sau pregăti alimentele doar pentru a putea fi cumpărate.
O mare parte din aceste utilaje necesită cantități masive de petrol, motorină și alți combustibili pentru a funcționa.
Irosirea combustibilului și a uleiului, atât în faza de producție, cât și în faza de descompunere, prin faptul că nu consumăm alimentele achiziționate, au un impact ascuns, dar costisitor asupra mediului.
InfoCons (www.infocons.ro) - Asociație Națională de Protecția Consumatorilor, unica organizație din România cu drepturi depline în Consumers International, este o asociație de consumatori neguvernamentală, apolitică, reprezentativă, de drept privat, fără scop lucrativ, cu patrimoniu distinct și indivizibil, independentă, întemeiată pe principii democratice, ce apără drepturile consumatorilor – membră fondatoare a Federației Asociațiilor de Consumatori.
Fii informat! Ia atitudine! Cunoaște-ți drepturile și exercită-le apelând 021 9615!** din orice rețea fixă sau mobilă sau *9615*** din orice rețea mobilă!
**Număr de telefon apelabil din orice rețea fixă sau mobilă cu tarif normal în rețeaua Telekom
***Număr de telefon apelabil din orice rețea mobilă cu tarif normal